Merak Edilenler – Soru Cevap 1

soru cevap

Saat tamirciliğine meraklı ve ilgili bir takipçilerimin sorularını site üzerinden cevaplayacağımı şu konuda belirtmiştim. Cevap bekleyen ilk mail ile soru cevap konularına başlıyorum.

Öncelikle samimiyetle ve özenle hazırlamış olduğu mail için takipçimize teşekkür ediyorum. Bazı özel bilgilerini kestiğim ve bazı sorulara da özel olarak cevap verdiğim için tam olarak burada yansıtamayacağım ama bu zamana kadar gelen en düzenli ve özenli mail idi ve çok mutlu oldum :)

Soruların ve yollanan fotoğrafların altında cevaplamaya çalıştım.

Hayırlı olur inşallah…

————-

1 – İki saatin pili bitti ve değiştirmek istiyorum. Bunlardan biri SR516SW diğeri ise SR626SW. Bendeki bir iskelet saatte de 377S kodlu bir pil kullanılmış. Bu durumda 377 pil kullanan iki saatimin olduğundan eminim. Pilleri kendim takmak istiyorum ve bu konuda da yeterli aparatım var. Aşağıda hangi aletlere sahip olduğumu ayrıca yazacağım. 377 ve 317 kodlu pillerden 10’lu kutu alsam, diğerleri için de kullanabilir miyim? Pil bitmeden önce diğer saatleri açmayı açıkçası istemiyorum. Ama bir yandan da 10’lu kutu alırsam piller olduğu yerde geçer mi bilmediğim için size sormak istedim. Alsam bir şekilde bitirebilir miyim? Pil durduğu yerde geçer mi? Yoksa tek tek mi almalıyım? En çok kullanılan ve çoğu saatte olan pil türleri hangileridir?

Öncelikle pillerin kodlarının karşılaştırmalı tablosuna şu adresten ulaşmak mümkün: https://www.saathane.com/saat-pili-kodlari-ve-numaralarinin-markalara-gore-eslestirme-tablosu
Pilleri toplu şekilde almanızı önermem. Çünkü takacağınız saat kısıtlı ve piller zamanla bayatlıyor, ömürleri azalıyor. Bazıları ise pas atabiliyor. En sağlıklısı pili ihtiyaç oldukça taze olarak almak.
En çok kullanılan piller genelde 364 (621) ve 377 (626) piller. Çok kullanılmasının sebebi diğerlerinden kalite farkı vs. olması değil, genellikle ucuz saatler ağırlıkta olmak üzere saatlerin bu tarzda makine kullanılarak üretilmesi.

2 – Saatçilik ile ilgili araştırma yaptığımda pek bir kaynak bulamadım. Bu mesleği öğrenebileceğim her hangi bir kitap, websitesi veya kaynak var mıdır? Bir meslekte usta çırak ilişkisinin ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Bu tabi ki saatçilikte de aynı… Fakat hali hazırda çalışıyor olduğumdan bir saat ustasının yanına çırak olarak girme ve pişme ihtimalim yok. Haliyle okuyarak veya izleyerek kendimi geliştirebilirim. Takip edebileceğim bu tarz bir kaynak var mıdır? Saatin çalışma prensibi, parçaların görevleri vs…

Kaynaklar daha çok ingilizce olarak bulunabiliyor. Ben de vaktim yettiği sürece blogta yazmaya çalışıyorum ve kitap çalışmalarıma devam ediyorum. İngilizce olarak aratıp inceleme şansınız varsa yardımcı olur kültürel olarak. Ancak bu işin en önemli kısmı görmek ve tecrübe etmek. Tavsiyem muhakkak bir usta ile zamanınız çok kısıtlı da olsa çalışmanız.

3 – Saat malzemelerini kimler satar? Hangi dükkanlarda saat tamir malzemeleri bulabilirim? Örneğin çark, akrep ve yelkovan vs… İzmir’de bu şekilde bulabileceğim bir dükkan vs… var mı bildiğiniz?

İzmir’de bulunmadığım için bilgim yok maalesef. Ancak el aletleri ve bazı yedek parçalar için yardımcı olabilirim.

 

Malzeme ve aparatlarla ilgili sorularıma gelince;

4 – Öncelikle kapak açma aparatları aldım. Bu aparatlar aşağıdaki gibi… Özellikle vidalı kapak açma aparatı için bir çok farklı seçenek var. Aşağıdaki aparat yeter mi sizce yoksa daha gelişmiş olanları mı almalıyım?
saat-alet-2 saat-alet-1

Sarı olan topuzlu alet için mutlaka kaliteli olanını öneririm. Aksi halde birkaç kapak açımından sonra ağzı bozuluyor. Mavi olan ise kılavuzlu kapakları açmak için. Ama daha geniş ve avuç ile kavranabilecek modelleri var bunları kullanmanızı öneririm.


5 – Pil çıkarıp takmak için aşağıdaki gibi plastik çift aldım iki adet… Fakat izlediğim tüm videolarda ucu daha sivri ve uzun antistatik çiftler kullanıldığını gördüm. Sizce de ikinci ve üçüncü resimdeki gibi bir set almalı mıyım? Saat söküp takma sırasında, çok küçük aralıklar vs… olduğundan ince uçlu cımbız almalı mıyım yoksa aldığım plastik cımbızlar yeterli olur mu?

En önemli hususlardan birisidir bu. Çiftler ve tornavidalar sizin yapacağınız işçiliğe sirayet eder. Mutlaka kaliteli aletler kullanmaya özen gösterin. Bu gösterdiğiniz plastik çiftler pili makineden kurtardıktan sonra ve pili yerleştirirken kullanılabilir. Diğer siyah çiftler elektronik çiftleri bildiğim kadarıyla ve test ettiğimde çok sert olduğunu görmüştüm. Çiftlerin sert olup elini kasması sıkıntı yaşatır. Uzun ömürlü bir çift olarak Dumont marka antistatik ince uçlu bir çift edinmenizi tavsiye ederim.

6 – Aşağıdaki gibi bir tek göz büyüteçi aldım ama kullanamıyorum. Gözüme oturmuyor. Sizce ikinci resimdeki masa büyüteçi almak mantıklı mı? Ya da göz büyütecinin gözlük şeklini mi almak doğru? Daha önce hiç büyüteçle çalışmadığım için kullanışlı olup olmadığını kestiremiyorum. Siz nasıl çalışmayı tercih ediyorsunuz?

Masa büyüteçi kullanmanızı tavsiye etmiyorum kısa zamanda gözleriniz bozulur. Sağdaki aletin adı luptur. Bunu kullanmaya alışmak gerek. Ama sadece ihtiyaç kullandığınızda kullanın. 2x , 4x gibi çeşitleri yeterli olacaktır. Ben de gerekli olduğunda lup kullanıyorum. İşi iyi yapabilmenin yolu iyi görebilmekten geçiyor.

 

7 – Elimde zaten eskiden beri kullandığım 1 mm’ye kadar tornavida seti vardı. Fakat çok küçük vidalara da uyumlu olması gerektiğini düşündüğümden 0,6 mm ve 0,8 mm tornavidalar da aldım. Daha küçük bir tornavida ölçüsü var mıdır? İhtiyaç duyar mıyım yoksa bunlar yeterli olur mu?

saat-alet-8


5’li tornavida setleri bulunuyor bunlardan alırsanız işinizi görecektir.

8 – Pil değiştirirken kapak contasının adının silikon olduğunu öğrendiğim bir madde ile kaplandığını gördüm. Haliyle su geçirmez saatler için kullanmak üzere ben de aşağıda ilk resimdeki ürünü aldım. Bu ürünü ne kadar süre kullanabilirim? Yıllarca gider diye tahmin ediyorum, yanılıyor muyum?. Bununla beraber ikinci resimdeki ürünü de sipariş ettim ve tahmin ediyorum ki bu ürün de kapak kapatıldıktan sonra kapağın çevresine sürülüp siliniyor. Doğru mu düşünüyorum? Eşimin swatch marka saatinin pil kapağı çevresinde beyaz partiküller vardı. bu partiküller bu ürünün kullanıldığını mı gösteriyor?

İlk resimdeki vazelin gibi bir ürün. Şahsen ben çok kullanmıyorum daha çok contalar için üretilen özel silikon yağları kullanıyorum. Kapaklı alet ise contayı arasına koyup yağlamaya yarıyor. Swatch’larda genelde kir birikiyor oralara açınca tanecik gibi dağılıyor. Ama böyle birşey sürmüş olabilirler mi bilemiyorum tabi.

9 – Saatileri silmek için ne tür bir bez kullanmam daha uygun olur? Bu iş için üretilmiş özel bir bez var mı?

Özel saat bezleri var. Ucuzları gözlük bezine benziyor. Ama biraz daha kaliteli birşey almakta fayda var. Elinize aldığınızda gözlük bezlerinden farkını anlıyorsunuz ve hissediyorsunuz.

10 – Su geçirmezlik özelliğinin kaybolmaması için contanın eskiyince mutlaka değişmesi gerektiğini öğrendim. Bunun için de aşağıdaki gibi farklı ölçülerde conta seti sipariş ettim. Fakat daha önce yıpranmış bir contanın nasıl olduğunu görmediğimden ne zaman değiştirmem gerektiğini kestiremiyorum. Contaların ömrü ne kadardır ve mümkünse, elinizde varsa bana yıpranmış bir contanın resmini yollayıp fikir sahibi olmamı sağlar mısınız?

saat-alet-11

​Contanın ömrünü yitirdiğini kalıplaşmış olmasından veya kenarlarındaki kesintilerden anlayabilirsiniz. Kapağa conta seçerken geniş olmamasına dikkat etmelisiniz. Bol gelip kasadan dışarı çıkmamalı.

11 – Pim sökmek ve bakla çıkarmak için aşağıdaki ilk resimde yer alan üründen aldım bir kaç adet… Fakat gördüğüm kadarıyla hemen yıpranıyorlar. Bir de ikinci resimdeki gibi parçaları çıkarılıp takılabilen, gördüğüm kadarıyla daha kaliteli bir ürün var. Siz hangisini kullanıyorsunuz? İkincisini almam daha mı iyi olur?

Ben şahsen ikinci resimdekini kullanıyorum. Çin malları hemen bozuluyor. Çelik bulabilirseniz onu alın. Uzun süre işinizi görür.

12 – Farklı ölçülerden oluşan birinci resimdeki gibi bir pim seti aldım. Fakat pim adı aldınta bir de ikinci resimdeki ürün var. Bunun da setini almalı mıyım? Bu ürün hangi amaçla kullanılıyor? Saat ayarı yapılan conta ile saat arasındaki bağlantıyı sağlayan çubuk mu bu?

​Yaylı olanların adı susta olarak geçer genelde. Kordon ile kasa arasındaki bağlantıyı sağlar. Diğeri de kordon parçaları ve bazı saatlerde kasayla bağlantıyı sağlar. Farklı ölçülerde elinizde olmasında yarar var.

13 – Saat üzerinde çalışmak için aşağıdaki gibi bir masa, stand vs… almalı mıyım? Saate zarar vermemek için bunları kullanmam doğru olur mu? Siz ne önerirsiniz? Kullanışlı mıdır? Yoksa bu aparatın yerine yastık şeklinde olan aparatlar var, onları mı kullanmak daha doğru olur?

saat-alet-16

Bu aparat genelde kapağı açarken sabit durması için kullanılıyor. Makineyi çıkarınca kullanabileceğiniz sehpalar var. Saat kronograf değilse ortası delik bir cisim de olur.

14 – Saatlerin saat ayarı yapan contaları ne kadar sürede bir değişmelidir? Aşağıdaki gibi bir conta seti almama gerek olur mu?

saat-alet-17

Bu resimdekilerin adı kurma kolu tepesi. Kopmadan veya bozulmadan değişime lüzum yoktur.

15 – Arka kapak kapatmak için aşağıdaki gibi bir aparat var. Fakat gördüğüm kadarıyla elle de kapatılabiliyor çok rahat. Bu ürünü almama gerek var mı? Saate bu ürünü kullanmadan kapak kapatırsam bir zarar verir miyim?

saat-alet-18

Ucuz saatler çok kolayca elle kapanır ama su yalıtımı iyi olan saatleri elle kapatmak zordur. Muhakkak doğru ve eşit basınç uygulanarak kapatılmalı. Bu işlemi de bu aletler sağlıyor. Ama tabanı düz olarak masaya koyulabilen model olursa daha iyi olur.

16 – Saat yağı olarak ne almam ve nasıl bir yağ almam gerekir? Parçaları yağlayıp temizleme işlemi nasıl yapılır? Ne tür malzemeler kullanılır? Ne kadar sürede bir saatin parçalarını yağlamak gerekir?

Yağ olarak kuvarslar için Moebius Quartz Oil, mekanikler için Moebius 8000 başlangıç için işinizi görecektir. Profesyonel işlere giriştikçe çeşitleri artırırsınız. Yağlama işi geniş bir konu zamanla teker teker açıklayacağım.

17 – Hava püskürtücüyü her pil değişimi, bakım ve temizlik sırasında kullanılan birşey midir? Her kapak açtığımda kullanmam gerekir mi?

saat-alet-19

Pompayı değişik amaçlarlar kullanılıyoruz, kurutma, toz alma vs gayet yardımcı oluyor. Saat benzini kullandığınızda da uçmasına yardım ediyor.

18 – Vida ve somun seti var aşağıdaki gibi satılan… Alıp almamakta kararsızım. Siz ne dersiniz? Hangi büyüklük ve ölçülerde vida ve somun almam gerekir?

saat-alet-20

Bu vidalar genelde kapaklara olabiliyor. Makine içindeki vidalar orijinal olmalı. en ufak genişlik uzunluk vs. sıkıntı yaşatır.

19 – Aşağıdaki aparat nedir ve ne amaçla kullanılır?

saat-alet-21

Bu alet akrep yelkovan ve ibreleri sökmeye yardımcı oluyor. Ama işlem yapmadan önce kadrana ince bir kağıt koymanız iyi olacaktır. Çizlimesini engeller.

20 – Aşağıdaki cihaz nedir ve ne amaçla kullanılır?

saat-alet-22

Bu demanyetizer. Bazı aletlerdeki mıknatıslanmayı almaya yarıyor. Bir de makine şoklamaya.

21 – Cam yapıştırmak için ne tarz bir yapıştırıcı kullanmam gerekir? Nasıl yapıldığı ile ilgili bilgi sahibi olmak için ne yapmalıyım?

Benim önerim UV yapıştırıcı ve UV fırın kullanılması. Japonla yapılan işler çok basit ve bozuk görünüyor. Zamanla da pütürleşip atıyor.

22 – Çizilmiş olan saatlerimi ve metal kordonlarımı cilalamak ve çizikleri kapatmak istiyorum. Polisaj için hangi malzemeler gerekir?

Polisaj geniş bir konu ama ben şahsen büyük polisaj motorlarında işlem yapıyorum. Dremel gibi aletler kullanmıyorum. Makinem için çeşitli fırçalarım ve cilalarım bulunmakta. Biraz tecrübe işi nereye ne kullanılacağı.

 

Gayet uzun bir konu oldu. Elimden geldiğince cevaplamaya çalıştım. Ama herşeyin buraya sığması zor tabiki.

Sorusu olanlar mail ile iletişime geçebilirler.

Görüşmek üzere…

Check Also

bwc swiss saat tamiri

BWC Swiss Otomatik Kol Saati Tamir ve Bakımı

Merhabalar, Bu yazımızda BWC Swiss otomatik bir kol saatinin bakım, tamir, temizlik, polisaj servis işlemlerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir