Swatch Cam Değişimi – YCS482G

Swatch saatlerin belki en çok karşılaşılan sorunu: Cam.

Kırılan Swatch camı, çizilen Swatch camı, çatlayan Swatch camı… Böyle uzar gider :)

Swatch saatlerin kendine has diyebileceğimiz bir özelliği ve dahi güzelliği mika camları. Klasik saat camlarından daha estetik, daha hassas ve yumuşak yapısıyla satın alma sırasında belirleyici etkenlerden birisi. Bilmiyorum katılan var mı ama insan mika camlı bir saate dokunduğunda daha içten bir sevgi hissediyor…

Tüm bu cazibesinin yanında tabiki bazı dezavantajları da var. Ama gülü seven dikenine katlanırmış diyerek vazgeçemiyoruz :)

Evet mika camlar, klasik camlara göre daha hassas, kolay çizilebilir, çatlayabilir, kırılabilir bir yapıdadır. Sıcak-soğuk değişimlerinden de etkilenirler. Örneğin bazı Swatch camları soğukta içten buğulanma yapar, bazıları sıcakta genleşme yapıp çatlayabilir… Yapıştırıcıya dayanamayıp çatırdayanını da gördüm :)

Bu konuda bir Swatch cam değişimini göreceğiz. Bahse konu saatimizin camı çatlamış ve su almaya başlamış. Sahibi de japon döküp çatlakları kapatmaya çalışmış ama hem yeterli olmamış hem de kullanımı tat vermeyecek bir hal almış. Aslında japonun içeri sızıp makineyi yakmadığna şükretmek lazım. Çünkü japon yapıştırıcıları oldukça akışkandır hızlıca boşluklardan sızarlar ve hem bunlar hem de silikon gibi malzemeler sürüldüğü yerde bir müddet bir gaz salgılarlar. İşte bu gaz oldukça yakıcı ve tahrip edici bir gazdır. Öyleki saatinizin kadranı ve dahi makinesi saniyeler içinde yanabilir, özelliğini kaybedebilir. Bu yüzden saatte yapıştırıcı kullanılacak bir durum olduğunda tamamen kuruyuncaya kadar açıkta beklemelidir.

Bu noktada hemen bir kısa bir anekdot aktarayım:
Bazen saatlerin rakamları, ibreleri vs. yapışkanından kurtulur veya darbeyle düşerler. Saatçiye götürünce genelde müşteriler hemen 2 dakikada olsun bitsin isterler herşey. Ama şahsen her defasında müşterilerime anlatmaya çalışırım; yapıştırıcı kullanılan saat hemen kapatılmaz. Aksi halde gaz buharı yapar ve saat kozmetik ve/veya mekanik açıdan hasar alır.
Bu yüzden sizler de bu konuda saatçilerimiz gibi hassas olup, acele etmeyin/ettirmeyin, işi ehline bırakın ve sağlam bir şekilde teslim alın.

Hadi geçelim artık fotoğraflara :)

 

swatch cam değişimi

swatch cam değişimi

swatch cam değişimi

swatch cam değişimi

swatch cam değişimi

 

Evet saatimizin ilk fotoğrafları bu şekilde. Şimdi çerçeveyi kaldırıp camı çıkartacağız.

 

swatch cam değişimiswatch cam değişimi

 

Ne kadar kirliymiş dediğinizi duyar gibiyim. Ama emin olun sizin ki de böyle :)

 

swatch cam değişimi swatch cam değişimi

 

 

Aşağıda yeni ve eski camı bir arada görüyoruz.

 

 

 

swatch cam değişimi

 

Camı takmadan önce hafif bir polisaj işlemine tabi tutuyoruz. Tabiki bu işlem sırasında makine kasada değil. Bu saatte hafif polisaj uygulaması yaptık. Vuruklar derin biraz. Derin olmasındaki sıkıntıyı ayrıca bir konuda ele alacağım. Kısaca, uzun yıllar daha polisaj işlemleri görebilmesine olanak bıraktık diyebiliriz.

Camı takıyoruz, çerçeveyi de polisajtan geçirip dökülen boyaları tamamlıyoruz ve topluyoruz.

İşte sonuç…

 

swatch cam değişimi

swatch cam değişimi

swatch cam değişimi

swatch cam değişimi

swatch cam değişimi

swatch cam değişimi

swatch cam değişimi

 

Saatin sahibine uzun yıllar güle güle kullanmasını diliyoruz…

 

Bu arada saatin modeli de çok hoşuma gitti yani :)

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorumlarınızı eksik etmeyin…

Tekrar görüşmek dileğiyle…

Betül ZER

 

Check Also

Swatch Cam ve Kayış Değişimi – YCS481

Swatch saatleri bana sevdiren modellerden biridir YCS481 modeli. 2006 üretimi olup 2007 koleksiyonuna girmiştir. 2000’li …

13 Yorumlar

 1. Merhaba örnekteki saatin aynısını kullanıyorum… Cam ı temizletmekten dolayı, saatinin camı çok inceledi hafif çatladı.Bayisine gidip cam değişmini sordum, cam ı değiştiği takdirde saatin su geçirmezlik özelliğini yitireceğini söyledi . Doğru mudur ?

 2. Merhaba swatch ysr serisi saatim soğuktan sıcak ortama girince camında buğulama yapıyor ve ortam ısısı dengelenene kadar buğulama devam ediyor. Kurma kolundan mı hava girişi oluyor acaba, izlemem gereken yol nedir?yardımcı olursanız cok sevinirim, saygılar

  • Merhaba. Birkaç neden sıralayabilirim; daha önce bir miktar su aldıysa ve çıkamadıysa olabilir, kasa içerisindeki hava sıkışmasından olabilir, camın yapısı bozulduğundan olabilir, kasanın metalinden ve soğuk-sıcak derecelerinden olabilir. En bilindik olanları bunlardır…

 3. Merhabalar ayni saatten bendede var ve furkan kardeşim gibi bende de ayni sorun mevcut. Saatin cami değişince su geçireceği söyleniyor. Bu konuda bir bilginiz var mı.

  • Müsait bir zamanda yaptığım su yalıtım işçiliğinin su basınç testini gösteren bir konu açacağım…

 4. Merhaba benimde dr726sw model swatch scuba 200 bir saatim var.camı kırıldı ve tamir ettirmek istiyorum.size nasıl ulasabilirim.telefon,mail…

 5. Merhaba ben casıo gb-4001b kullanıcısıyım saatimin 200 metreye kadar su geçirmezliği var lakin bu soğuk havalarda dışarıya çıktığımda saatimin camı içten buğulanıyor saatimi geçtiğimiz yaz aldım bu ilk. Kışı ne yapmam gerektiğiyle ilgili bana yardımcı olursanız çok sevinirim.ilğiniz için teşekkür ederim

  • Merhaba
   Görünüşe göre saatinizin garantisi devam ediyor. Mutlaka yetkili servisinde işlem yaptırın. Buna benzer şikayetler duymuştum bu tarz saatler için. Ama yetkili servisine yollamanız daha iyi olacak sizin için. Elinizde garanti açısından işlem yapıldığına dair belge bulunur.

 6. SWATCHYCS410GX saat camı değişiyor mu acaba. çatladı ve çizik var.

 7. merhabalar benim saatim swatch YCS531G modeli bu modelin cam çatlagı var değişim ücreti nedir benim saatim burdaki saat kadar çatlak degil çok küçük içerden çatlagı var su alma veya buhar sorunu yok sadece gözüme hoş görünmesi için değistirmek istiyorum. teşekkürler.

 8. Benim saatimin camı kırıldı onu değiştirmek istiyorum fakat aldıgım yerde saatin onarımı yapılırmı bilmiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir