Kinetik Saat Nedir ve Nasıl Çalışır?

Kinetik saat mi? Pilli miymiş otomatik mi? İkisi birden mi yoksa? O nasıl olacak ki? Kinetik saat denildiğinde muhtemelen akıllarda böyle birşeyler canlanıyordur :) Kinetik, otomatik, kurmalı, pilli… Hepsi de farklı mekanizmalar.

Otomatik ve pilli mekanizmalar gibi kinetik için de bir mekanizma türü diyebiliriz. Hem pilli hem de otomatik mekanizma mantığını taşımaktadır.

kinetik saat nedir nasıl çalışır

Basitçe mantığını anlatmak gerekirse;

Otomatik saat gibi bir rotor yardımıyla enerjiyi toplar, depolar ve işler. Otomatik saatlerde enerji zemberek yardımıyla depolanırken, kinetik saatlerde bu işlem için pil kullanılır. Bir nevi şarjlı pil diyebiliriz. Pile depolanan bu enerji tüm pilli saatlerde olduğu gibi entegrenin dağıtım politikasına göre işlenir ve saati çalıştırır.

Kinetik saatlerdeki bir diğer yanılgı ise pilin hiç bitmeyeceği ömür boyu çalışacağı üzerinedir. Böyle bir güzellik yok arkadaşlar. Emin olun ki her pilin bir ömrü var ve miadını doldurduğunda emekliye ayrılıyor. Artık 5 yıl mı olur 15 yıl mı orası bilinmez. Kullanım şartlarına ve kullanım miktarına bağlı. Çok az da olsa şansa… Saati az kullanmak saati korumaz, birşey olmaz diyip her türlü deniz, banyo, sauna vs şartlarda kullanmak da…

Yani kısaca şunu belirtmek istiyorum; saate pil parası vermeyeceğim gibi bir anlayış yanlış. Pilsiz (kurmalı, otomatik) saatlerde bile bir bakım süresi, ihtiyacı varken pilli bir saatte tabiki de pil sorunu ve maliyeti olacaktır. Ve hemen belirtmekte fayda var ki kinetik saatlerin pilleri piyasada hemen her saatçide bulabileceğiz türde piller değildir. Çoğu kapasitörü ile puntoludur. Normal pillerden katbekat pahalıdır.

Kinetik pil değişimi ile de çok ayrıntıya girmeden bir bilgi vermek istiyorum. Normal pilli saatlerde başınıza gelmiştir belki. Saatçinize en iyisinden bir pil taktırırsınız, çok güzel çalışıyordur ama birkaç gün içinde veya belki birkaç ay içinde saatiniz durur. Geri götürürsünüz pili ölçtürürsünüz, pil bitmiştir. Bu sorunun temel kaynağı entegrenin bozulmuş olmasıdır. Bu sorun gözle bakılıp da görülebilen birşey değil. Genelde tecrübe edilince anlaşılıyor.

Bunu şunun için anlattım; bu hikayenin aynısını kinetik saat için de yaşaybilirsiniz. Yani paraya kıyıp kinetik pili değiştirirsiniz, yakın zamanda geri kalma ve durma yaşayabilirsiniz. Bu sefer hem yeni pil hem de entegre masrafınız olacaktır. Tabi bir de şu var, yıllaaar sonra pilin biteceğini veya entegrenin bozulacağını düşünürsek bu parçaların temini de ona göre zahmetli olabilecektir.

Sanki son paragraflar kinetiğin olumsuzlukları üzerine oldu ama gerçekleri bilmekte fayda var ;)

Şahsi fikrimi de belirtmek gerekirse; kinetik yerine sağlam, bilindik, Japon / Swiss görünüp de Çin malı olmayan, kaliteli bir otomatik saat tercih etmekten yana olurum.

Sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum yap bölümünden iletebilirsiniz. Mutlaka cevaplıyor olacağım.

Yeni yazılarda görüşmek üzere,

Hoşçakalın…

Check Also

bwc swiss saat tamiri

BWC Swiss Otomatik Kol Saati Tamir ve Bakımı

Merhabalar, Bu yazımızda BWC Swiss otomatik bir kol saatinin bakım, tamir, temizlik, polisaj servis işlemlerini …

32 Yorumlar

 1. Seiko solar VI72A güneş enerjili saat pili nerden bulabiliriz???

 2. Abi Allah razı olsun vallahi son anda vazgeçirdin beni adamsın yoksa kinetik saat alıyordum

 3. öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok tşkr ediyorum ben yeni bir saat alacam ve japon saati seikon alacam ama knetik veya otomatik ve pilli yazmıyor sadece güneş enerjili diye yazıyor bu konuda düşünceniz ifade edebilir misiniz buara alacağım saatin kodu seikon SAS029J nasıl bir saat tavsiye eder misiniz.. saygılar

  • Model için kesin birşey diyemem. Ama kinetik, güneş enerjili vs. aşağı yukarı aynı kaderi paylaşırlar. Güneş enerjili saati alıp çekmeceye atma şansınız yok mesela. Işık alacak, diğer saatler gibi uzun müddet kapalı yerde kalamaz.

 4. ya hacı çok sağol ya.. 2000 tl ye kinetik seikoalacaktım.. fikrimini sınırda değiştirdin..

 5. Seiko snl 051 kinetik saatim için pil arıyorum piyasada nasıl bulabilirim saatciler 100-150 lira fiyat verdiler bir pilin bu kadar pahalı olmamasi gerekir diye düşünüyorum .

  • Aşağı yukarı doğru bir fiyat verilmiş. Normal saat pili gibi değildir, yapılacak işlemler de sök tak değildir sadece. Kinetik pil deyip normal pil takabilecek kişilere karşı da dikkatli olun.

 6. Seiko 5 SRP217J Otomatik mekanizma ve elle de kurulabilme özelliği var deniliyor. Yani bunda da yine illa pil var mı ?

 7. Cevap yazarsanız sevinirim. Seiko 5 SRP217J model saat almayı düşünüyorum. Özelliği otomatik ve elle kurulabiliyor olması. Yani bu saatin pille alakalı bi durumu var mıdır ? Aydınlatırsanız çok iyi olur şimdiden teşekkürler

 8. Merhaba otomatik bir saat kullanıyorum kinetic bir saat dusunuyordum. Yazınızı okudum sanırım otomatikte devam etsem daha guzel olacak gibi. Seiko 5 7000-3180 modeli kullanıyorum sapma oranı gunluk -15 tissot gecis dusundum bir japondan sonra isvicre saati olarak karar veremedim.

  • Merhaba. Seiko da Tissot da kendini ispat etmiş markalar. Ama teknoloji olarak kararsızsanız, beklentilerinize göre karar vermek daha doğru olacaktır.

 9. Seıko velatura snp120p bu modelde hangi sıkıntıları yaşarız?hangi saati önerirsiniz?bu modelde sapma olurmu?4yıl uyuyabildiği doğru mu? Başım ağrır mı?

  • Teşekkürler diğer açıklamalarınız gerçekten çok faydalı.keşke almadan önce keşfetseydim burayı.ama hala şansım var hiç kullanmadık değiştirebiliriz😊

   • Sırf bu nedenle değiştirmeyin bence. içinize sinerek almışsınız severek kullanın :) ve diğer yorumunuza yazdığım cevabı lütfen gözardı etmeyin. selamlar :)

  • Model model hangi sıkıntı olur belirtme şansı yok maalesef. Hiçbir eşyada hatta insanda bile herşeyin tastamam olma garantisi olmadığını düşünürsek saatler için de bazı sıkıntılar yaşamanın veyahut bir takım teknolojilerin ve modellerin bazı handikaplara neden olmasını çok karamsar karşılayamayız. Ben saatler için şunu alın bundan uzak durun şeklinde tavsiyede bulunamam. İlk nedeni yukarı bahsettiğim durum, diğeri ise bence saatiniz ruhunuza hitap etmeli. Yani size sıcak gelen ve içinize sinen hangisi ise onu tercih etmelisiniz. Yıllar boyu severek kullanacağınız saatler edinmeniz dileğiyle…

 10. Merhaba. Bugün Seiko SKA725P1 kinetik saat aldım. Bu saat hakkındaki fikirleriniz nelerdir? İki de sorum olacak: Mesela 5 sene sonra Seiko Türkiye distribütörü Aydın Saat bu model için pil temin edemez mi?

  2) İlk defa kinetik bir saat aldım. Saatin arkasında bulunan, hareket ettikçe enerji üreten mekanizmadan SÜRTÜNME sesi gelmesi normal midir? Yoksa bu mekanizmanın daha mı sessiz çalışması gerekir?

  Teşekkür ederim.

  • Merhaba Mustafa Bey,
   Saati canlı olarak inceleme şansım olmadı. Belki buradan Aydın Saat yetkilileri duyar da bir kaç model gönderiri bize inceleyip yayınlayabilmemiz için :) Desteğe açığız…
   Firmanın yedek parça prosedürünü bilmediğim için kesin bir bilgi veremiyorum pil konusunda. Ama tamir ustalarından işlemlerini yaptırabilirsiniz.
   Hafif bir sürtünme, geçiş sesi normaldir. Çok rahatsız edici bir ses varsa ve bir müddet kullanıma rağmen değişme yoksa garantiye göndermeniz iyi olacaktır.

 11. * Önceki yorumum forum kurallarına uymuyor olabilir diye yazımı toparlayarak yineliyorum. Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Seiko marka kinetik bir saat satın aldım. Bir kaç sorum olacak:

  1)Saatin arkasında bulunan, hareketiyle saate enerji sağlayan mekanizma dönerken “sürtünme” sesi veriyor. Bu normal midir? Yoksa daha sessiz mi dönmesi gerekir?

  2) Otomatik ve kinetik saatin yaklaşık bakım süreleriyle yaklaşık maliyetlerini belirtirmisiniz. Otomatik saat, kinetik saate göre bakım konusunda daha mı çok özen ister? Yoksa ikisi de aynı mıdır?

  3) Kinetik saatimin, yetkili satış noktaları aracılığı ile pilini değiştirmek istersem o pili bulamama olasılığım var mıdır? Örneğin 10 yıl sonra… Seiko gibi bir markada bu sorunu yaşayacağımı düşünmüyorum. Beni bu konuda aydınlatabilir misiniz?

  • 1-Sesi duymadan bir kanaat getirmek zor, ancak hafif dönme sesi vermesi normaldir. Çok rahatsız edici bir ses ise garantiye gitmesinde fayda var.
   2-Otomatik saat pek tabiki kinetikten daha meşakkatlidir. Kullanıma bağlı olmak üzere 3-5 sene süresinde bakım yaptırmakta fayda var. Genel tabiriyle fiyat belirtmem mümkün değil maalesef.
   3-Distribütör firmanın parça prosedürlerini bilmiyorum ancak mekanizma genelde kullanımı olanlardan ise bulunabilir diye düşünüyorum.

 12. Merhabalar,
  Benim sorum şu seıko 5m42-0e39 model saatim var sanırım pili bitti birde çelik kordon taktırmak istiyorum güvenilir bir yere götürmek istiyorum nereye gitmeliyim ne kadar masrafım olur sizce

 13. Merhaba, yeni bir saat almaya karar verdim ve otomatik saatlerle karşılaştım, şuan da swatch ‘ın yeni çıkartmış olduğu bir model var, SWATCH SISTEM YIS401G BOREAL adında.saati 2016 yılında çıkartmışlar. Daha önce de swatch’un normal pilli saatini kullanan biri olarak uzun yıllar kullanılabilir saatler yapıyorlar, otomatik konusunda yazınızı okuduktan sonra bende karar kaldım.Size danışmak istedim ? Sizce swatch’un otomatik saati nasıldır? Bakım durumu nasıl olur? Kullanmaya başladıktan 3-5 sene sonra sorunlar ( takılmalar, çalışmamalar, durmalar…vb) yaşar mıyım? yoksa hiç bulaşmayın pilli saat alıp pili bittikçe kullanmaya devam mı edin dersiniz? İyi çalışmalar..

  • Merhaba İsmail Bey,
   Bahsettiğiniz saat sanırım sistem 51 diye lanse edilen saatlerden. Mekanizmayı tek bir vidanın tuttuğunu lanse ediyorlar ama o vida rotorun vidası ve diğer kısımlarda vida yerine plastik puntalar var. Dolayısıyla saatin sağlıklı bir bakım sürecinden, hatta sorun çözme hamlelerinden nasibini alması olanaksız bana göre. Mekanik saatlerde her zaman az veya çok sorunlar yaşanır. Ama önemli olan bunları aşabilmeye müsait olup olmaması. Bana göre yatırımlık bir sisteme sahip değil çıkarılan saatler. Garanti süresince destek alacak, garanti bitiminde yaşanan sorunlarda firmanın biçtiği koşul ve şartlara tabi olacaksınız. Mekanik istiyorum derseniz Seiko, Citizen, Orient ve diğer markalarda varsa miyota gibi bilindik mekanzima kullanan saatleri tercih edin derim. Ben mekaniğin nazıyla uğraşamam derseniz pilliye devam :)

 14. Merhaba: kinetic saatteki sağ üstteki butonun görevi nedir?

 15. Merhaba otomatik bir saatim var. Yves Camani world timer ileri gitmesi nasıl açıklanır? Teşekkür ettim

 16. Mrblar seiko srh014p2 saatimin düşmesi sonucu rota (istikamet) çarkının kırılmış olduğu söylendi ve 550 tl gibi bir bedel istendi.Saatimi çok seviyorum fakat tamir içinde bu kadar para vermek mantıklı gelmiyor ne yapabilirim lütfen yardımcı olun iyi çalışmalar…

 17. Ben 10 ay önce claude bernard eta 2824 26 jewels saat aldim.güç rezevi 40 saat saati yere düşürdüm ve saat güç rezervi 6 saate indi saat dakkikliği 24 saatte 12sn. Saate ciddi bir zarar verirmi ustalarıma sormak istiyorum birde garanti kapsamına girermi?

 18. Eta 2824 standart mekanizma normal şartlarda ömrü ne kadardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir