Saatlerdeki İyon Kaplama Nedir? PVD Tekniği

Ion Plating yani İyon Kaplama, bir maddenin yüzey özelliklerini değiştirmek için kullanılabilen bir yöntemdir. PVD (Physical Vapor Deposition) yani Fiziksel Buhar Biriktirme olarak da anılmaktadır. 1800’lü yıllarda keşfedilmiş ve son 50 yılda büyük orada kullanılmaya başlanmıştır.

 

PVD tekniği, vakumlu bir ortamda, rezistans vb. gibi bir ısıtıcı ile buharlaştırılan katı haldeki kaplayıcı ham maddenin, kaplanacak malzemenin üzerine ince bir film tabakası gibi yapıştırılması işlemi olarak özetlenebilir.

 

saathane saat tamir seiko 5

 

PVD tekniği günümüzde korozyona karşı direnç gerektiren malzemeler üzerinde, otomotiv, ağır iletken üretim ve tabiî ki saatler üzerinde kullanılmaktadır. Hatta delici matkap uçlarında da bu teknik uygulanmaktadır. Alışılagelmiş kaplama tekniklerinden daha sağlıklı ve dayanıklıdır. Saatler açısından bakarsak çizilme ve çillenme konusunda çok daha başarılıdır. Tabiî ki bu teknik çizilmemeyi garantilemiyor. Ancak normal bir kaplamadan daha çok dayanıklılık sağlıyor. Ek olarak belirtmek gerekir ki kaplamanın dayanıklılık durumu biraz da tutunduğu katmanın yani üzerine kaplandığı malzemenin sağlamlığına bağlıdır.

 

Genelde iyon kaplama denildiğince siyah kaplama akla geliyor ancak yukarıda da belirttiğim gibi kaplanmak istenen malzemeye göre değişkenlik gösterebiliyor. Yani bu yöntemle siyah, altın ve rose kaplamalar da yapılabilmektedir.

 

Aşağıda örnek bir resimle normal kaplama yöntemi ve PVD yani iyon kaplama yapılan iki uygulamanın durumunu görebilirsiniz.

 

iyon kaplama

 

Son olarak PVD mantığı anlamaya yardımcı olabilecek güzel bir video ile bitirelim.

 

 

Diğer yazılarda görüşmek üzere hoşçakalın…

Betül ZER

 

Check Also

omega flightmaster tamir bakım

Omega Flightmaster Tamir Bakım Cam Değişimi – Cal 911 Kalibre

En tatlı, en seyirlik, açılıp açılıp bakılası, bol bol referans alınası konulardan biriyle daha beraberiz. …

9 Yorumlar

 1. pvd kaplama 3200 hv ,90-95hrc sertliğe sahip bir kaplamadır. kaplamanın seramik bir yapısı vardır normal çelikten çok daha sert bir yapıya sahiptir. vucut için hiçbir zararı yoktur. sormak istediğiniz herşey için iletişime geçebilirsiniz

  • Katkınız için teşekkür ederim Selçuk bey… Özel olarak da mail ile iletişime geçersek sevinirim.

  • iyon kaplanmamış metal saati iyon kaplatabilir miyim. mümkünse maliyeti nedir ve istanbulda var mıdır bildiginiz bir yer. Teşekkür ediyorum şimdiden.

 2. Deniz CEBECİOĞLU

  Boyası atmış bir saate bu işlem yapılabilir mi? Ayrıca atmış fakat yer yer duran eski boyayı nasıl temizleyebilirim.

  Bu arada paylaştığınız faydalı bilgilerden dolayı teşekkür etmek istiyorum. Sitenizin çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Saygılar..

  • Merhaba, öncelikle değerlli yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Şuan için iyon kaplama imkanlarımız yok maalesef. Gelişme olduğunda ayrıca bir konu ile duyuracağım.
   Kaplaması yer yer atan bir saat için ise eğer durumu uygunsa polisaj ile tamamen çeliğe dönüştürülebilir.
   Net bir bilgi verebilmem için mail adresime birkaç tane net fotoğraf atabilirseniz sevinirim.
   Saygılarımla…

 3. Merhaba bende metal alerjisi var. Bu yüzden sadece altın, gümüş ve titanyum kol saati takabiliyorum. İyon kaplama metalin tene temasını keser mi? Yani ben bir iyon kaplı saati rahatça kullanabilir miyim? Teşekkür ederim.

 4. Merhaba kolay gelsin
  Saatım taghuer grand carera tıtanyum kasa pvd kaplama bir saat saatımde ufak bır ıkı cızık var bunları gidermek mumkunmudur yada turkıyede pvd kaplama yapan bıyer var mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir