ETA G10.211 ve ETA G10.212 Makinelerin Farkı Nedir?

Yazılarımdan aşina olduğunuz bir makine var; ETA G10.211. Daha çok Swatch saatlerle ilgili yazılarda bahsediyorum. Bildiğiniz üzere Swatch saatlerin fonksiyonlu (krono veya alttan saniyeli) modellerinde bu mekanizma kullanılmakta.

Bu makine ETA firmasının ürettiği Swiss made bir makine. Çoğu parçasının plastik olması, blok bir yapıda olması handikaplarından ama yine de Swiss made olması ve tabiki ETA damgası onu değerli kılmakta :)

Bu makine sadece Swatch saatlerde kullanılmıyor, Swiss made olan çoğu marka bu makineyi kullanıyor -ki Tissot da bunların başına geliyor. Yani efenim buraya kadar ki mevzunun özeti şu; Swatch saatlerde kullanılıyor hem de plastik makine diye ne makineyi ne de saatinizi hor görmeyiniz. Bunu söylemek elzem oldu çünkü, genelde Swatch tamir için fiyat almak isteyenler yıllar önce saate verdikleri paraya bakıp değer biçmeye çalışıyorlar. Oysa ki kullanılan makine kalitesiz sıradan bir makine değildir. Tissot gibi üst seviye saatlerde de kullanılmaktadır. En önemlisi yedek parçalar döviz ile alınıp satılmaktadır. Yani 5-10 yıl önce aldığınız herhangi bir ürün nasıl aynı fiyatta kalmadıysa bunları da 5-10 yıl öncesine göre düşünmemek gerekir.

Bu mevzuyu ayrı bir konuda daha detaylı açarım belki ama şimdi asıl meseleye gelelim. 211 ve 212 makineler arasındaki farkı göstermek istedim ki 211 modeller artık az bulunur oldu, 212 modeller de kullanılmaya başlandı.

eta-g10-212

Görünüm ve ölçüler açısından hiçbir farkı yok. Sadece krono özelliğinde bir fark bulunuyor. 212 modelde sağ üstteki gösterge bir dakika boyunca durmadan dönüyor, bir dakika sonunda duruyor. Krono sıfırlamada da çok az bir fark var ve benim hoşuma gitti.

211 modelin çalışmasını ve krono sıfırlamasını daha önce çekmiştim, en alta onu ekliyorum. Bir de 212 model makine takılmış bir Swatch saat ile çalışma ve krono sıfırlama videosu çektim. Hemen alttaki videodan izleyebilirsiniz.

Not: Saatin pırıl pırıl olmasında emeğim çoktur :)

212 Modelin videosu

211 Modelin videosu

 

Check Also

bwc swiss saat tamiri

BWC Swiss Otomatik Kol Saati Tamir ve Bakımı

Merhabalar, Bu yazımızda BWC Swiss otomatik bir kol saatinin bakım, tamir, temizlik, polisaj servis işlemlerini …

2 Yorumlar

  1. Merhaba! Eta g.10 211 olan bir saate 212 takılabilir mi acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir