Saat Tamirciliğine Yeni Başlayanlar ve Öğrenmek İsteyenlere Hitaben

Saat tamiri ve teknik hususlar üzerine mail ve whatsapp yoluyla bir çok yardım isteği alıyorum. Çoğu da mesleği öğrenmek için bilgiye ihtiyaç duyanlardan…

Herkesin sorularını tek tek cevaplamaya gayret gösteriyorum ancak fazlasıyla zaman alıyor. Malum ben de yazınca uzun uzun yazıyorum bitmek bilmiyor :) Hal böyle olunca artık soruları yavaş yavaş siteye taşıyıp cevaplamaya karar verdim. Bunun için yeni bir kategori açıp yeni başlayanlara hitap eden konular açmaya çalışacağım. Bazı soruları ise özelden cevaplayacağım, özel püf noktalarıyla.

Amacım mesleğe ilgi uyandırmak, ilgi duyanları teşvik etmek, mümkün mertebe yardımcı olmak. Ama hem emeklerimi ziyan etmemek hem de vaktimi boşa harcamamak için bazı hususlarda kesin ölçülerim var ve olmaya devam edecek:

 • Niyeti halis olmayan,
 • Saat ustalarının emeğini hor görüp anlık ihtiyaçlarını halletmeye çalışan,
 • Bu mesleği hobi olarak görüp küçümseyen,
 • Çalışma ve dinlenme saatlerimi zorlayan,
 • Tavsiyelere uymayıp inatla kendi dediğini yapmaya çalışan,
 • Emeklemeden koşmaya çalışan

kişilere kesinlikle emek ve zamanımı ayırıp bilgi paylaşımı yapmayacağım.

Zaman içerisinde bu kişilerle özel bir sanal ağ aracılığı ile ortam oluşturup bilgi ve video paylaşımlarına başlayacağız.

Sorularınız için mail yoluyla iletişime geçmenizi rica ediyorum. Daha sağlıklı ve rahat oluyor.

Zamanı doğru kullanmak bizim için çok önemli. Bu  yüzden telefonla sorulan sorulara cevap vermeyeceğimi de belirtmek isterim.

Ayrıca bu amaca giden yolda engin bilgileriyle bizlere ışık tutacak ustalarımızı da aramızda görmekten onur duyarız. Yazar olarak sizlerin de konularını yayınlamak, mesleğin geleceğine ışık tutacaktır.

 

Check Also

bwc swiss saat tamiri

BWC Swiss Otomatik Kol Saati Tamir ve Bakımı

Merhabalar, Bu yazımızda BWC Swiss otomatik bir kol saatinin bakım, tamir, temizlik, polisaj servis işlemlerini …

10 Yorumlar

 1. ramazan piştavlı

  Zaman içerisinde bu kişilerle özel bir sanal ağ aracılığı ile ortam oluşturup bilgi ve video paylaşımlarına başlayacağız
  Berberlik mesleyim var ek olarak 20 senelik aktif saatçilik yapmaktayım sizin sitenize girdikten sonra saat tamirini çok ilkel yollarla yaptıgımın farkına vardım . Ayrıca bir usta yanında ögrenim görmek en büyük isteklerimden biriydi ama ne mümkün dükkanımdan ayrılamıyorum saatciligi kendimi geliştire bildiyim karar yapıyorum .Daha yolun başında oldugumu biliyorum bu sebeple
  sanal ag benim için çok büyük bir fırsat olabilir ümidiyle sizleri ustam kabul edip saatcilik mesleyimi geliştirmek istiyorum benide aranıza çırak olarak babul edersiniz ümidi ile verdiyiniz emekler için çok ama çok teşekkür ederim

  • Merhaba, iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederim. Yakın zamanda video kayıtlara başlayacağım. Hem onlar yoluyla hem de mail yoluyla şartlar müsait olduğu müddetçe yardıma hazırım. Gelişmeler için takipte kalın lütfen. Selamlar saygılar…

 2. Merhaba, bende sitenizi yeni keşfettim. Saatlere karşı özel bir ilgim var. Bu işi hobi olarak değil de, zevkle, özenle ve titiz bir şekilde yapabilmeyi isterim. Ama nasıl, ne zaman ve nerede öğrenebileceğimi bilmiyordum. İyi bir başlangıç olacağını düşünüyorum. İyi çalışmalar.

 3. Ramazan Piştavlı

  İyi günler Betül hanım çalışmayan pilli saatleri tamir ederken öncelikle çarkları rahat dönüyormu bakıyorum zorlanma varsa temizliyorum toplayıp çalışmassa tekrar söküp bobinine bakıyorum toplayıp çalışmassa entekresine vs. Arıza bulunana dek söküp takıyoyum , çok zaman harcadıgımı düşünüyorum.
  bobinin veya entekrenin bozuk oldugunu nasıl anlıyorsunuz? ölçü aletleri veya başka bir aletle arıza bulunabiliyorsa ölçü aletinin parametreleri nelerdir. Dijital ölçü aleti kullanıyorum iyi çalışmalar.

  • Merhabalar, yorumunuz için teşekkür ederim. Pilli saatlerin arıza durumu daha önce tecrübe edinmiş kişilere göre az çok anlaşılabilirdir. Siz de eminim zamanla bu noktaya geleceksiniz. Bobinin ölçümü entegreye nazaran biraz daha kolaydır. Ölçü aletinden karşılıklı iletkenliği alabildiyseniz sorun yok. Entegre ise daha karışık ve sanırım yazıyla pek tarif edemeyeceğim. Ama belirtmekte fayda var bazen sağlam görünen entegreler belirli şartları tekrar yaşadığında sorunu tekrar meydana gelebiliyor.

 4. ramazan piştavlı

  merhabalar pilli saatlerin motor ve bobin isimlerini bilmediğim için sipariş ederken zorlanıyorum bobini gösterip aha bundan diyorum buda bana 15 gün kaybettiriyor whatsapp foto çekip sipariş ettiğimde başka çeşit bobin geliyor yerine oturmadığı için yine sıkıntı oluyor sizden ricam pillerin karşılaştırmaları gibi saat motorlarının da isim resim bobin ve entegrelerinin karşılaştırmaları 2030 veya 6030 saat bobini entegresi gibi har ley…? diyebileceğim terim resim veya rakamları sizden alabilir miyim veya nereden bulabilirim teşekkürler.

  • Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Tabirinizi de çok samimi buldum, güldüm baya :)
   Normalde mekanizma ismiyle beraber bobin isteseniz mesela direk onun parçası verilir. Ancak anladığım kadarıyla bu genel tabirlerden ziyade değişik versiyonlarda takılıyorsunuz. Küçük ronda makinelerde belki sıkıntı yaşanabilir bazen kalibre verilemediği için… Diğer 2030 serisi diyebileceğim, 6030, harley vs. diye tabir edilenlerin hepsinin ayrı ayrı kalibre numaraları var.
   Bunların en çok kullanılanlarını tablo şeklinde ayarlamaya çalışacağım. Sıradaki konu bu olsun bu kategoride.
   Yanlış anladıysam veya anlatamadıysam daha açıklayıcı bir yorum bırakmanızı rica ederim. Teşekkür ederim tekrar.

 5. Elimde Calvin Klein K2247107 çelik kordonlu bir saat var. Resim koyma imkanım yok galiba ama whatsapptan gönderebilirim gerekirse. Saatin kordonunda boşluk var ve tam birleşmiyor. Tamir olurmu bilmiyorum. Tamiri veya kordon değişimi ne kadara mal olur acaba ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir