Saat Pili Nasıl Değiştilir? Guess Collection Saat Pili Değişimi – GC48000

Arama motorlarında ‘saat pili değişimi’ şeklinde bir aratma yaptığımda çok komik ve vahim başlıklar gördüm. Birisinde ‘çok basit bir işlem’ diyordu mesela. Birisinde ‘siz de yapabilirsiniz’ diyordu… Evet Türk insanının genlerinde her işimi kendim görürüm huyu vardır biliyoruz ama bu işi basite indirgemek bu mesleği küçük görmektir. Saat, sanattır. Saat pili değiştirmek ise baskül pili değiştirmek gibi değildir. Tabiki bazı modellerde işlemler çok daha basittir, daha rahatça yapılabilir. Ancak şöyle düşünün; bir yanda yüzlerce lira verip aldığınız kaliteli bir saatin pilini 2-3 lira ucuza getirmeye çalışmak var, bir yanda ise saat ustasının yıllarını vererek biriktirdiği tecrübeler. O tecrübeler ki parayla satın alınamaz. Bu işlem sırasında yapacağınız ve büyük ihtimalle farketmeyeceğiniz en ufak hata bir süre sonra kendini ortaya çıkaracak ve size çok daha büyük maliyetler yapmaya mecbur bırakacaktır. En basitlerini söylemek gerekirse, bobin kesilebilir, entegre bozulabilir, pil deşarj olabilir, şase sıkışabilir vs vs.

Daha çok tecrübeyi detaylarıyla paylaşıp değerini ortaya koymak isterim tabiki. Ancak ustalarımızı korumak amaçlı bunu yazmayı uygun görmüyorum şuan. Lütfen işinin ehli insanlara güvenin.

Pil konusunda çok daha detaylı bilgiler vermeyi istiyorum ama belki daha ayrı bir konuda sadece bunu için de yazabilirim. Daha da iyi olur gibi geliyor. Özellikle pil değiştikten sonra saat neden durur, nelere dikkat etmek gerekli gibi konulara değinmeyi düşünüyorum.

Gelgelelim şuanki konuya…

Pil değişimi için Guess Collection GC48000 model bir saati konu mankeni olarak kullandığım bir video hazırladım :) ETA makine kullanıyor.

Aslında video çekip hazırlamak hem zahmetli oluyor hem de yukarıda anlattığım gibi basit algılanmasına sebep oluyor ama yine de verilen emeği bir nebze olsun göstermek istedim.

Sizi video ile başbaşa bırakıyorum. Saatleriniz de ilgiye muhtaç, sevin onları ;)

Check Also

Saat Pili Kodları ve Numaralarının Markalara Göre Eşleştirme Tablosu

Genel olarak iki tür pil kodu ile karşılaşsak da saat pillerinin kodları, markalarına göre değişim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir